Kesinlikle evet. Prematüre bebeklerin bebek masajı sayesinde daha hızlı kilo aldıkları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Düzenli yapılan bebek masajı bebeklerin kolik ve gaz sancılarını azaltıp ortadan kaldırmaktadır. Bu eğitim çerçevesinde kolik ve gaz masajı hareketlerini de öğreniyor ebeveyn.

Bilinenin aksine piyasada yer alan sentetik bebek yağları petrol içerdikleri için bebeğe zaralı olup, bağımlılık yaratmaktadır. Bebeklere soğuk sıkım organik doğal yağlar ile masaj yapılmasını öneriyorum. Üzüm çekirdeği yağı, susam yağı bunlara örnek olabilir.

Aromatik yağları annenin ten kokusunun önüne geçiceği ve yoğun kokusundan kaynaklı güçlü bir uyaran olduğu için önermiyorum.

Bebek masajı, sizi bebeğinizle derinlemesine bağlayan ve bebeğinizin sözsüz dilini anlamanıza ve sevgiyle ve saygıyla dinlemenize yardımcı olan eski bir sanattır. Özellikle Hindistan ve Afrika’da yüzyıllardır süre gelen bir ebeveynlik geleneği olarak bilinirken son 30 yıl içinde batı dünyasına tanıtılmış, 1990'ların başından itibaren hızla yayılmaya başlamıştır..

Öncelikle bebeğinizin ağlamıyor ve uyumuyor olması çok önemli, bebeğinizden masaj yapmak için izin istemenizi, ebeveynin masaj öncesi sakin ve tüm dikkatini bebeğine veriyor olmasını, loş ortam, oda ve el sıcaklığının uygunluğuna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Hem ebeveynin hem de bebeğin masajı içselleştirebilmesi ve günlük akışın bir parçası haline getirebilmesi için bebek masajı eğitimi haftada 1 gün, toplam 5 dersten oluşmaktadır. Dersler bebeklerin o günkü ihtiyaçlarına göre min. 60 max. 90 dakika sürmektedir.

Bebek masajı anne/babanın sezgilerini dinleyerek uyguladığı bir dokunma sanatıdır. Bebeğinin sinyallerini dinleyerek en uygun zamanı ebeveyn bulur. Fakat bebeğiniz uyurken ve ağlarken kesinlikle masaj yapmamanız gerekiyor. Genel olarak bebeğinizin aktif olmadığı uyandıktan sonra etrafının farkında olduğu zaman aralığı bebek masajı için uygundur.

Bebeğinize doğduğu andan itibaren masaj yapabilirsiniz. Ana rahminde gelişen ilk duyu organı dokunma olduğu için özellikle dokunulmaya, kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır. Masaj yaptıkça bebeğinizin verdiği sinyalleri daha kolay anlar, iletişiminizi ve güvenli bağlanmanızı güçlendirirsiniz.